Mapa Sanktuarium pod tekstem

Jesteśmy w miejscu, w którym kiedyś w niskim parterowym budynku mieściła się zewnętrzna furta klasztorna (portiernia). Tu przez kilka miesięcy w ostatnim roku swego życia posługiwała św. Siostra Faustyna i tutaj przyszedł do niej Jezus w postaci ubogiego młodzieńca. Furta była usytuowana przy głównej bramie wjazdowej, gdyż cały obiekt otoczony murem był przeznaczony wyłącznie dla sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia i ich wychowanek. Na bramie wjazdowej widniał wówczas duży napis: „Józefów”, bo uproszenie tej fundacji siostry zawdzięczały św. Józefowi i jego uważały za gospodarza tej posesji. Zespół klasztorny, zbudowany w stylu neogotyckim według projektu Karola Zaremby, powstał z fundacji księcia Aleksandra Lubomirskiego, finansisty i filantropa. Dzieło Fundatora miało służyć dziewczętom i kobietom, które pragnęły zmienić swoje życie, podejmując drogę nawrócenia, pracy nad sobą oraz przygotowania się do życia w społeczeństwie.

W Domu Miłosierdzia, jak nazywano wschodnie skrzydło obiektu klasztornego przeznaczone na prowadzenie dzieła apostolskiego, przebywało od 100-160 wychowanek, które początkowo z własnej woli się zgłaszały, chcąc poprawy swego życia, a z biegiem lat przyjmowano także młodsze dziewczęta, które kierowali rodzice lub placówki państwowe. Życie sióstr i wychowanek wypełniała modlitwa, praca i dobrze zorganizowany wypoczynek. W pracy wychowawczej odwoływano się głównie do pobudek płynących z wiary, do poszanowania wolności i godności osoby ludzkiej. Ważną rolę odgrywała także praca, która była nie tylko źródłem utrzymania, ale także narzędziem kształtowania chrześcijańskich cnót i prawych charakterów.

Przez tę bramę i furtę wchodził każdy, kto mieszkał w obiekcie klasztornym lub chciał załatwić jakieś sprawy. Siostra Faustyna przeszła przez nią po raz pierwszy jako Helena Kowalska w styczniu 1926 roku, gdy przyjechała dokończyć postulat i odbyć dwuletni nowicjat, po którym jeszcze przez pół roku pozostała w Krakowie. Potem powracała na rekolekcje i śluby wieczyste (kwiecień-maj 1933), a na stały pobyt przyjechała znowu w maju 1936 roku. Od września 1937 roku przez kilka miesięcy na tej furcie pełniła swój zakonny obowiązek. Bramy posesji klasztornej strzegł wówczas Cherubin, którego widziała, a pewnego jesiennego dnia w 1937 roku w tym miejscu odwiedził ją sam Jezus w postaci ubogiego młodzieńca. Przyszedł w strasznie podartym ubraniu, boso i z odkrytą głową; bardzo był zmarznięty, bo dzień był dżdżysty i chłodny. Poprosił o gorący posiłek, a gdy go spożył, dał się jej poznać i powiedział: Doszły uszu Moich błogosławieństwa ubogich i podobało Mi się to miłosierdzie twoje, dlatego zszedłem z tronu, aby skosztować owocu miłosierdzia twego (Dz. 1312).  

To wydarzenie upamiętnia płaskorzeźba w holu budynku, który powstał na miejscu dawnej furty. Mieści się w nim „Dom św. Siostry Faustyny” z pokojami gościnnymi dla pielgrzymów i osób odprawiających rekolekcje. Przy recepcji w zrekonstruowanej celi zakonnej urządzono niewielkie muzeum, w którym można zobaczyć przedmioty należące do Apostołki Bożego Miłosierdzia: ołtarzyk z jej rodzinnego domu, lampkę, przy której pisała dzienniczek w Wilnie, kubeczek z krakowskiego refektarza, pelerynę, a także przedmioty codziennego użytku. Taki osobny pokoik miała tylko przełożona, a siostry mieszkały na dużych sypialniach, w których małe cele odgrodzone były płóciennymi parawanami.

 1. Główne wejście do Sanktuarium
 2. „Dom św. Siostry Faustyny”noclegi, muzeum
 3. Klasztor
 4. „Antoninek” stowarzyszenie „Faustinum”
 5. Kaplica Jezusa Miłosiernego i grobu św. Faustyny
 6. Oratorium – miejsce śmierci św. Faustyny
 7. Kaplica Męki Pańskiej
 8. Bazylika Bożego Miłosierdzia
 9. Kaplica św. Siostry Faustyny – włoska
 10. Kaplica Communio Sanctorum – węgierska
 11. Kaplica św. Andrzeja – grekokatolicka
 12. Kaplica Świętego Krzyża – niemiecka
 13. Kaplica Matki Boskiej Siedmiobolesnej – słowacka
 14. Kaplica Wieczystej Adoracji
 15. Wieża widokowa
 16. Cmentarz zakonny
 17. Dom św. Siostry Faustyny” – restauracja, pamiątki, prelekcje
 18. Dom duszpasterski – noclegi, restauracja
 19. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. św. Siostry Faustyny
 20. Punkt informacyjny
 21. Pasaż handlowy – sklep wydawnictwa Misericordia
 22. Aula św. Jana Pawła II
 23. Parking – samochody osobowe
 24. Parking – autokary i samochody osobowe
 25. Toalety
 26. Most Miłosierdzia – przejście do Sanktuarium św. Jana Pawła II i na przystanek   tramwajowy.