W dolnej części bazyliki znajduje się pięć pięknych kaplic, ułożonych promieniście, których wystrój jest darem kościołów z krajów europejskich. Centralnie umiejscowiona jest kaplica pw. Świętej Siostry Faustyny, której wystrój jest darem Episkopatu Włoch (stąd używa się też nazwy: „kaplica włoska”). W kaplicy za ołtarzem znajduje się tabernakulum w kształcie rozwijającego się kwiatu, co nawiązuje do słów Apostołki Bożego Miłosierdzia mówiących o tym, że miłość Boża jest kwiatem, a miłosierdzie jej owocem (Dz. 949). Nad tabernakulum znajduje się obraz św. Siostry Faustyny z „Dzienniczkiem” pędzla Jana Chrząszcza wpisany w nastawę ołtarzową w kształcie otwartej księgi. Przed ołtarzem jest cząstka jej relikwii umieszczona w relikwiarzu w kształcie róży. Ołtarz, ambona i podstawa relikwiarza wykonane są z jasnego trawertynu, ściany wyłożone płytami z polskiego piaskowca, posadzka ułożona promieniście nawiązuje do górnej części bazyliki, a w swej wymowie ideowej – do promieni na obrazie Jezusa Miłosiernego, które są symbolem wszelkich łask. Uroczystego poświęcenia tej kaplicy, w setną rocznicę chrztu św. Siostry Faustyny, dokonał kard. Camillo Ruini, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch. W tej kaplicy jest obraz Jezusa Miłosiernego, który peregrynował po wszystkich parafiach archidiecezji krakowskiej, diecezji tarnowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej.

Święta Siostra Faustyna należy do grona największych mistyków w historii Kościoła. Jezus nazwał ją sekretarką i szafarką Bożego miłosierdzia oraz powierzył jej prorocką misję niesienia światu orędzia Miłosierdzia. Uformowana przez Niego, wnosi do historii Kościoła także nową szkołę duchowości, która zakorzeniona jest w tajemnicy miłosierdzia Bożego. Charakteryzuje ją: poznawanie Boga w tajemnicy miłosierdzia i kontemplacja w codzienności oraz wypływająca stąd postawa zaufania wobec Boga i miłości miłosiernej wobec bliźnich. Obraz tej szkoły dopełniają takie rysy jak: umiłowanie Kościoła, Eucharystii i nabożeństwo do Matki Bożej Miłosierdzia. Także te elementy, występujące w innych szkołach duchowości, w szkole św. Siostry Faustyny mają charakterystyczny dla niej koloryt miłosierdzia.

Szkoła św. Faustyny jest głęboko ewangeliczna, bo odwołuje się do samych fundamentów chrześcijaństwa (postawy ufności wobec Boga i miłosierdzia względem bliźnich), a zarazem jest uniwersalna, bo przeznaczona i dostępna dla każdego człowieka bez względu na rodzaj powołania, uwarunkowania społeczne czy inne. W tej szkole kształtują swoje życie duchowe współcześni apostołowie Bożego Miłosierdzia, niosący światu dar orędzia o miłosiernej miłości Boga do każdego człowieka.